Giminės herbų istorija

Pirmasis giminės garbės ženklas


Garbės ženklas Gulbė (Łabędź)
Beržanskių giminėje naudotas
iki 1621 metų

Apie 1650 metus, Vilniaus Akademijos rektorius, profesorius, kunigas jėzuitas Albertas Vijukas Kojelavičius yra parašęs heraldinį veikalą „Compendium`ą“ Šio veikalo 118 puslapyje yra aprašytas garbės ženklas „Labedz abo Skrynscy„, o 120 – ame puslapyje įrašyta: “Tą patį garbės ženklą „Labedz“ Hrodlyje 1413 m. spalio 2 d. priėmė sau ir savo šeimynoms du tikri broliai Goliguntas ir Kormultas, Klausučio vaikaičiai. Giminės, kurios kilsta nuo jų, turi vartoti tą patį garbės ženklą, kaip tai: Beržanskiai, Golimuntai Žemaičių Kunigaikštystėje.

Įrašo „Compendium`e“ faksimilinė kopija.

GARBĖS ŽENKLAS POMIANAS (POMIAN)

POMIAN herbo aprašymas 

Herbo POMIAN geltoname lauke vaizduojama juodos spalvos stumbro galva, įstrižai nuo viršutinio kairiojo kampo perverta kalaviju. Anšalmyje vaizduojama Vyties ranka, laikanti kalaviją. Herbas žinomas nuo XIII amžiaus.Įdomi paties herbo istorija. 1413 m. Horodlės aktu teisė naudotis herbu buvo suteikta Golginui (Golgen, Galiginas), kuris Bychovco kronikoje įvardijamas kaip Klausučio vaikaitis. Tačiau net J. Stankievičiaus sudarytoje genealogijoje „Herby domov litewskich w XVI w.“, kur skelbiami 1584 m. herbai, nėra nė vieno „Pomian“ tipo herbo. Anot Vlado Beržanskio, vieno iš jo protėvių iniciatyva herbas, laikui einant, buvo pakeistas.


1621 metais Jonas Beržanskis, buvęs kariškis ir dalyvavęs karuose prieš Sudermanų kunigaikštį Gustavą, bei prieš Maskvą, yra prašęs švedų ir lenkų karaliaus Žygimanto III ir Vladislovo IV, kurie buvo Didieji Lietuvos kunigaikščiai, leisti jam garbės ženklą Gulbė (Labedz) pakeisti garbės ženklu „Pomian„. Gavęs jų sutikimą, tolesniame savo gyvenime vartojo tik šį ženklą, kaip visais atžvilgiais tinkamą ir karišką. 


Nuo to laiko iki šių dienų Beržanskių giminė priklauso šiam garbės ženklui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *