Herbas – šeimos vertybė

Herbai Lietuvoje pradėjo atsirasti 13–14 amžiuje. Pirmieji herbai buvo linijiniai (toks yra karaliaus Mindaugo antspaudas – atvirkščia M su kryžiumi viršuje, Vytauto Didžiojo pentino ženklas ant lietuviškų pinigų ir gediminaičių stulpai). Per daugybę amžių herbai keitėsi. Mūsų heraldikos tyrinėtojai konstatuoja, kad didžiausią postūmį lietuviškos heraldikos europizavimui ir tolesnei plėtrai suteikė 1413 m. Herodlės unija, kai 47 lenkų giminės suteikė savo herbus 47 lietuvių riteriams (tik katalikams) ir jų šeimų nariams, tuo pačiu pripažindamos juos lygiaverčiais.

 Lietuvoje bajorystės ir herbų suteikimo privilegijos atsirado XV a. pabaigoje. Todėl kiekvienas kilęs iš bajorų – turi savo giminės herbą. Sukurtas pagal tam tikras heraldikos taisykles, herbas (nuo vokiško ERBE – paveldėjimas) lydėjo bajorus visą gyvenimą. Pavaizduotas ant skydo, apsiausto, žirgo gūnios ir vėliavos, pilnai apsišarvavusiems bajorams kariaujant, tai buvo vienintelė galimybė atskirti savą nuo svetimų, suburti karius po savo vėliavą. Herbus vaizduodavo monetose ir antspauduose, puošdavo pilis ir rūmus, karietas ir baldus, knygas, namų apyvokos reikmenis. Net į paskutinę kelionę palydėjęs bajorą, herbas sustingdavo visiems laikams ant sarkofago ar antkapio. 

Šimtmečiams bėgant, keičiantis politinėms santvarkoms, herbai neprarado savo svarbos iki mūsų dienų. Ne vien todėl, kad pasaulyje dar daug monarchijų. Anksčiau žymėjęs asmens luomą, šiandien herbas svarbus kaip Lietuvos istorinis – kultūrinis paveldas. O dabartiniams bajorų palikuonims tai – didelė šeimos vertybė, kartu su genealoginiu medžiu, bylojanti apie garbingą giminės praeitį. 

Daugeliui atrodantis tik kaip gražus, efektingas ar net paslaptingas piešinys, herbas iš tikro yra varžomas griežtų, per šimtmečius susiformavusių heraldikos taisyklių ir tradicijų. Kiekvieno herbo pagrindas – herbo SKYDAS su jame pavaizduotu skiriamuoju ženklu, vadinamu HERBO FIGŪRA. Tai įvairių formų geometrinės figūros, kryžiai, žvėrys, paukščiai, augalai, karybos įrankiai, dangaus kūnai ir daug kitokių simbolių, reiškiančių herbo turėtojo drąsą, kovingumą, ryžtingumą, akylumą, pasiaukojimą, ištikimybę ir visą eilę kitų svarbių riteriui asmeninių savybių. 

Skydo fono (lauko) spalva dažniausiai būdavo raudona, balta (sidabrinė) ir mėlyna. Rečiau juoda, geltona (auksinė) ir žalia. Mums, įpratusiems prie mūsų nepakeičiamos „trispalvės” sunku susitaikyti su mintimi, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės heraldikoje dažniausiai buvo naudojamos klasikinės – raudona, balta (arba sidabras) ir mėlynos spalvos. 

HERBO ŠALMO forma, kaip ir herbo skydo forma, per šimtmečius keitėsi, atspindėdama karybos ir mados tendencijas. Vien iš šalmo formos galima atpažinti rūstų viduramžių XII-XIII a.a. laikotarpį, kai šalmai būdavo „puodiniai” ir „kubiliniai” (savo forma iš tiesų primenantys to paties pavadinimo daiktus). XIV- XV a.a. „turnyrų” šalmai, su įmantriais papuošimais rodė riterių polinkį pasipuikuoti prieš širdies damas ne tik drąsa ir ištverme. 

ŠALMO SKRAISTĖS, atsiradusios, kad apsaugotų riterio galvą nuo perkaitimo, turnyruose būdavo sukarpomos, kad efektingai plevėsuotų kovos metu. 

Taip pat pakankamai svarbus elementas – ŠALMO PAPUOŠALAS. Dažniausi stručio ar povo plunksnos, įvairios figūros, šarvuotos rankos ir kt. Herbe pavaizduota šarvuota ranka su kalaviju vienu atveju gali reikšti gynybą (atlošta atgal), kitu – puolimą, agresyvumą (palinkusi į priekį). O mūsų dabartiniame valstybės herbe pavaizduotas šarvuotas raitelis, laikydamas kalaviją horizontaliai, atrodo nusiteikęs neutraliai.  

Herbo viena iš pagrindinių funkcijų buvo ir yra žymėti turimą ar paveldimą nuosavybę. Ant sienos pakabintais herbais bajorai reprezentuoja save biuruose. Vizitinė kortelė ar vokas su giminės herbu jau tapo įprastu dalyku. Į madą grįžta juvelyrikos dirbiniai su heraldikos motyvais. Gimines herbas, kaip ir prieš šimtmečius, lydi šių dienų bajorus jų veikloje.


 Parengta pagal Giedrių Reimerį

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *