Iš kur kilę Beržanskiai?

Įvairiuose informacijos šaltiniuose ir dokumentuose ieškodami faktų apie Beržanskių giminės kilmės istoriją, pirmiausiai užduodame sau klausimą: kur prasideda giminės šaknys. Kurioje Lietuvos vietoje gyveno ši garbinga giminė, iš kurios kilo daug žymių žmonių?

Dvarvietė Jonavos rajono Šilų seniūnijoje.

Atsakymas į šį klausimą jau yra todėl galime drąsiai sakyti, kad visų Beržanskių kilmės gijos veda į dabartinę Beržų dvarvietę, esančą Kauno apskrityje, Jonavos rajono savivaldybės Šilų seniūnijos teritorijoje. Sakau dvarvietę, nes dabar čia yra tik iš dalies išlikę, 1550 metais rašytiniuose šaltiniuose minimo dvaro du statiniai ir trečiojo pamatų liekanos…

Vis dėlto, svarbu žinoti, kad iki šių dienų dar yra išlikę Beržų dvaro statiniai ir, kaip istoriniai paminklai yra įtraukti į Lietuvos dvarų registrą ir saugomi valstybės.


Beržų dvaro priklausomumo chronologija

  • 1550 metais jį valdė Jurgis Beržanskis, Adomo Beržanskio tėvas.

  • 1623 metų sausio mėn 13 d., iš Jurgio Beržanskio dvarą paveldėjęs sūnus Adomas (Jego Mošč Pan Adam Jurewicz), išsikeitė jį į Ratiškių dvarą, Ukmergės apskrityje, su tuometiniu Ukmergės Voiskiu Krištopu Lvovičiu. Apsikeitimo faktas pažymėtas Žemaičių Kunigaikštystės Žemės teismo knygose, Raseiniuose.

  • 1641 metais rugpjūčio 26 d. Jurgis Beržanskis, Baltromiejaus sūnus ir jo žmona Dorota pardavė dvarą Samueliui Babianskiui. Pardavimo faktas pažymėtas Žemaičių Kunigaikštystės Žemės teismo knygose, Raseiniuose.

  • Ne­pri­klau­so­mybės me­tais Ber­žų dvarą su 40 ha žemės nusipirko pulkininkas Mykolas Kalmantas (1895-1976), Išėjęs į pensiją, nuo 1940 m. gyvenęs savo ūkyje Beržuose.

  • Lietuvos TSR metais dvaro pastate veikė Beržų aštuonmetė mokykla.

Radiškės (Ratiškių) dvaras Ukmergės apskrityje

  • Dvarą iš Adomo Beržanskio paveldėjo sūnūs: Stanislovas, Juozapas ir Sčasnis Beržanskiai.

  • 1642 metais rugpjūčio 28 dieną Juozapas Beržanskis pripirko dvaro dalį nuo Pečiulevičiaus.

  • 1681 m. spalio 8 d. Juozapas ir Stanislovas Beržanskiai dvarą užstatė ponams Dovydui ir Halškai Vasilkevičiams.

Radiškis – kaimas Ukmergės rajono šiaurėje, Žemaitkiemio seniūnijoje, apie 2 km į šiaurės rytus nuo kelių  A6  KaunasZarasaiDaugpilis  ir UkmergėAnykščiai išsišakojimo. Seniūnaitijos centras. Yra Augustinų žirgynas.

Palėkų dvaras. Viduklės apskrityje.

1684 m. sausio 19 d., Andrėjus Beržanskis, Jono sūnus ir jo žmona Regina Beržanskienė (Nahornaitė) pardavė Mažų Palėkų dvarą Viduklės apskrityje ponui Motiejui Jankauskui. Pirkimo pardavimo faktas įteisintas Žemaičių Kunigaikštystės Žemės teismo knygose, kurios yra Vilniaus centriniame archyve (Nr. 14716, lap. 300 – 301)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *